GP25M-E3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GP25M-E3/54
GP25M-E3/54
Part Number
GP25M-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 1KV 2.5A DO201
Data sheet
GP25M-E3/54.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
GP25M-E3/54
Comments
    GP25M-E3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr-
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)2.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C