GPP15G-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
GPP15G-E3/73
GPP15G-E3/73
Part Number
GPP15G-E3/73
Description
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO204AC
Data sheet
GPP15G-E3/73.pdf
Delivery Services
GPP15G-E3/73
Comments
    GPP15G-E3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
    Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 1.5 A