GSD2004W-HE3-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
GSD2004W-HE3-18
GSD2004W-HE3-18
Part Number
GSD2004W-HE3-18
Description
DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123
Data sheet
GSD2004W-HE3-18.pdf
Delivery Services
GSD2004W-HE3-18
Comments
    GSD2004W-HE3-18 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 240V
    Current - Average Rectified (Io) 225mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 100mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 50ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 240V
    Capacitance @ Vr, F 5pF @ 0V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case SOD-123
    Supplier Device Package SOD-123
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max)