HS3F-F1-3000HF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
HS3F-F1-3000HF
HS3F-F1-3000HF
Part Number
HS3F-F1-3000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE GEN PURP 300V 3A DO214AB
Data sheet
HS3F-F1-3000HF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
HS3F-F1-3000HF
Comments
    HS3F-F1-3000HF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Reverse Recovery Time (trr)50 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 300 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300 V
    Current - Average Rectified (Io)3A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 3 A