IRKE56/10A.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | ADD-A-PAK (2) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | ADD-A-PAK® |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 1000 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |