MBR10150HC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBR10150HC0G
MBR10150HC0G
Part Number
MBR10150HC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 150V 10A TO220AC
Data sheet
MBR10150HC0G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
MBR10150HC0G
Comments
    MBR10150HC0G Specifications
    PackageTube
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 150 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05 V @ 10 A