MBR10200HC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBR10200HC0G
MBR10200HC0G
Part Number
MBR10200HC0G
Description
DIODE GEN PURP 200V 10A TO220AC
Data sheet
MBR10200HC0G.pdf
Delivery Services
MBR10200HC0G
Comments
    MBR10200HC0G Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.05 V @ 10 A