MBR10H100-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBR10H100-E3/45
MBR10H100-E3/45
Part Number
MBR10H100-E3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Data sheet
MBR10H100-E3/45.pdf
Delivery Services
MBR10H100-E3/45
Comments
    MBR10H100-E3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 770mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4.5µA @ 100V
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C