MBR10H45-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBR10H45-E3/45
MBR10H45-E3/45
Part Number
MBR10H45-E3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
Data sheet
MBR10H45-E3/45.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
MBR10H45-E3/45
Comments
    MBR10H45-E3/45 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 630mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C