MBR10H45-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBR10H45-E3/45
MBR10H45-E3/45
Part Number
MBR10H45-E3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
Data sheet
MBR10H45-E3/45.pdf
Delivery Services
MBR10H45-E3/45
Comments
    MBR10H45-E3/45 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 45 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If630 mV @ 10 A