MBR745HE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBR745HE3/45
MBR745HE3/45
Part Number
MBR745HE3/45
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC
Data sheet
MBR745HE3/45.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
MBR745HE3/45
Comments
    MBR745HE3/45 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 45 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
    Current - Average Rectified (Io)7.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If840 mV @ 15 A