MBRB10100-E3/4W
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRB10100-E3/4W
MBRB10100-E3/4W
Part Number
MBRB10100-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Data sheet
MBRB10100-E3/4W.pdf
Delivery Services
MBRB10100-E3/4W
Comments
    MBRB10100-E3/4W Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 100V
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C