MBRB10H35HE3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRB10H35HE3/81
MBRB10H35HE3/81
Part Number
MBRB10H35HE3/81
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO263AB
Data sheet
MBRB10H35HE3/81.pdf
Delivery Services
MBRB10H35HE3/81
Comments
    MBRB10H35HE3/81 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 35V
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C