MBRB10H60-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRB10H60-E3/81
MBRB10H60-E3/81
Part Number
MBRB10H60-E3/81
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO263AB
Data sheet
MBRB10H60-E3/81.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
MBRB10H60-E3/81
Comments
    MBRB10H60-E3/81 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If710 mV @ 10 A