MBRB16H50-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRB16H50-E3/81
MBRB16H50-E3/81
Part Number
MBRB16H50-E3/81
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB
Data sheet
MBRB16H50-E3/81.pdf
Delivery Services
MBRB16H50-E3/81
Comments
    MBRB16H50-E3/81 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)16A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730 mV @ 16 A