MBRB16H50HE3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRB16H50HE3/81
MBRB16H50HE3/81
Part Number
MBRB16H50HE3/81
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 16A TO263AB
Data sheet
MBRB16H50HE3/81.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
MBRB16H50HE3/81
Comments
    MBRB16H50HE3/81 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
    Current - Average Rectified (Io) 16A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730mV @ 16A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 50V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C