MBRB750-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRB750-E3/45
MBRB750-E3/45
Part Number
MBRB750-E3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A TO263AB
Data sheet
MBRB750-E3/45.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
MBRB750-E3/45
Comments
    MBRB750-E3/45 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
    Current - Average Rectified (Io) 7.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750mV @ 7.5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500µA @ 50V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C