MBRB7H60HE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRB7H60HE3/45
MBRB7H60HE3/45
Part Number
MBRB7H60HE3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A TO263AB
Data sheet
MBRB7H60HE3/45.pdf
Delivery Services
MBRB7H60HE3/45
Comments
    MBRB7H60HE3/45 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
    Current - Average Rectified (Io) 7.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730mV @ 7.5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 60V
    Supplier Device Package TO-263 (D2Pak)
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C