MBRF10100HC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRF10100HC0G
MBRF10100HC0G
Part Number
MBRF10100HC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AC
Data sheet
MBRF10100HC0G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
MBRF10100HC0G
Comments
    MBRF10100HC0G Specifications
    PackageTube
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2 Full Pack
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageITO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850 mV @ 10 A