MBRF1045HE3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRF1045HE3/45
MBRF1045HE3/45
Part Number
MBRF1045HE3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A ITO220AC
Data sheet
MBRF1045HE3/45.pdf
Delivery Services
MBRF1045HE3/45
Comments
    MBRF1045HE3/45 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840mV @ 20A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100µA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C