MBRF20100HC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRF20100HC0G
MBRF20100HC0G
Part Number
MBRF20100HC0G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220AC
Data sheet
MBRF20100HC0G.pdf
Delivery Services
MBRF20100HC0G
Comments
    MBRF20100HC0G Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2 Full Pack
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageITO-220AC
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950 mV @ 20 A