MBRF750HC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRF750HC0G
MBRF750HC0G
Part Number
MBRF750HC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A ITO220AC
Data sheet
MBRF750HC0G.pdf
Delivery Services
MBRF750HC0G
Comments
    MBRF750HC0G Specifications
    PackageTube
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-2 Full Pack
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 50 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V
    Current - Average Rectified (Io)7.5A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750 mV @ 7.5 A