MBRF7H50-E3/45
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
MBRF7H50-E3/45
MBRF7H50-E3/45
Part Number
MBRF7H50-E3/45
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 7.5A ITO220AC
Data sheet
MBRF7H50-E3/45.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
MBRF7H50-E3/45
Comments
    MBRF7H50-E3/45 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50V
    Current - Average Rectified (Io) 7.5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 730mV @ 7.5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 50V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C