MBRS10150HMNG
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRS10150HMNG
MBRS10150HMNG
Part Number
MBRS10150HMNG
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A TO263AB
Data sheet
MBRS10150HMNG.pdf
Delivery Services
MBRS10150HMNG
Comments
    MBRS10150HMNG Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 150 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C