MBRS16100HMNG
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
MBRS16100HMNG
MBRS16100HMNG
Part Number
MBRS16100HMNG
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO263AB
Data sheet
MBRS16100HMNG.pdf
Delivery Services
MBRS16100HMNG
Comments
    MBRS16100HMNG Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)16A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850 mV @ 16 A