MSS1P2U-M3/89A.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | eSMP® |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | MicroSMP |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | MicroSMP (DO-219AD) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.2 mA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400 mV @ 1 A |