P300J-E3/73.pdf
| Package | Tape & Box (TB) |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-201AD, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 30pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-201AD |
| Reverse Recovery Time (trr) | 2 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Operating Temperature - Junction | -50°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 3 A |