RGP02-18EHE3/54.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | SUPERECTIFIER® |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1800 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 100 mA |