RGP15BHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
RGP15BHE3/54
RGP15BHE3/54
Part Number
RGP15BHE3/54
Description
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO204AC
Data sheet
RGP15BHE3/54.pdf
Delivery Services
RGP15BHE3/54
Comments
    RGP15BHE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)150 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 1.5 A