RGP15M-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
RGP15M-E3/73
RGP15M-E3/73
Part Number
RGP15M-E3/73
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204
Data sheet
RGP15M-E3/73.pdf
Delivery Services
RGP15M-E3/73
Comments
    RGP15M-E3/73 Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr)500 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)1.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 1.5 A