RGP25BHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
RGP25BHE3/54
RGP25BHE3/54
Part Number
RGP25BHE3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO201AD
Data sheet
RGP25BHE3/54.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
RGP25BHE3/54
Comments
    RGP25BHE3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesSUPERECTIFIER®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Capacitance @ Vr, F60pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Reverse Recovery Time (trr)150 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)2.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 2.5 A