RGP25KHE3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
RGP25KHE3/54
RGP25KHE3/54
Part Number
RGP25KHE3/54
Description
DIODE GEN PURP 800V 2.5A DO201AD
Data sheet
RGP25KHE3/54.pdf
Delivery Services
RGP25KHE3/54
Comments
    RGP25KHE3/54 Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Capacitance @ Vr, F60pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Reverse Recovery Time (trr)500 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 800 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800 V
    Current - Average Rectified (Io)2.5A
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 2.5 A