S12GCHR7G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
S12GCHR7G
S12GCHR7G
Part Number
S12GCHR7G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 400V 12A DO214AB
Data sheet
S12GCHR7G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
S12GCHR7G
Comments
    S12GCHR7G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Capacitance @ Vr, F78pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 400 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400 V
    Current - Average Rectified (Io)12A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 12 A