S15KCHR7G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
S15KCHR7G
S15KCHR7G
Part Number
S15KCHR7G
Description
DIODE GEN PURP 800V 15A DO214AB
Data sheet
S15KCHR7G.pdf
Delivery Services
S15KCHR7G
Comments
    S15KCHR7G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Capacitance @ Vr, F93pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 800 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800 V
    Current - Average Rectified (Io)15A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 15 A