SB040-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SB040-E3/73
SB040-E3/73
Part Number
SB040-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 600MA MPG06
Data sheet
SB040-E3/73.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SB040-E3/73
Comments
    SB040-E3/73 Specifications
    PackageTape & Box (TB)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseMPG06, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageMPG06
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr500 µA @ 40 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
    Current - Average Rectified (Io)600mA
    Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550 mV @ 600 mA