SB15H45-E3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SB15H45-E3/54
SB15H45-E3/54
Part Number
SB15H45-E3/54
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7A DO204AL
Data sheet
SB15H45-E3/54.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
SB15H45-E3/54
Comments
    SB15H45-E3/54 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45V
    Current - Average Rectified (Io) 7A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480mV @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 300µA @ 45V
    Capacitance @ Vr, F 1020pF @ 4V, 1MHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
    Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
    Operating Temperature - Junction 200°C (Max)