SB5H100-E3/73
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SB5H100-E3/73
SB5H100-E3/73
Part Number
SB5H100-E3/73
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
Data sheet
SB5H100-E3/73.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
SB5H100-E3/73
Comments
    SB5H100-E3/73 Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800mV @ 5A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200µA @ 100V
    Capacitance @ Vr, F -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case DO-201AD, Axial
    Supplier Device Package DO-201AD
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)