SB5H100/4
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SB5H100/4
SB5H100/4
Part Number
SB5H100/4
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
Data sheet
SB5H100/4.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SB5H100/4
Comments
    SB5H100/4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AD, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-201AD
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr200 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction175°C (Max)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If800 mV @ 5 A