SBLB8L40-E3/81
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SBLB8L40-E3/81
SBLB8L40-E3/81
Part Number
SBLB8L40-E3/81
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB
Data sheet
SBLB8L40-E3/81.pdf
Delivery Services
SBLB8L40-E3/81
Comments
    SBLB8L40-E3/81 Specifications
    Part Status Last Time Buy
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500mV @ 8A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1mA @ 40V
    Supplier Device Package TO-263AB
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C