SE20DJHM3/I
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SE20DJHM3/I
SE20DJHM3/I
Part Number
SE20DJHM3/I
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 600V 3.9A TO263AC
Data sheet
SE20DJHM3/I.pdf
Category
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services
SE20DJHM3/I
Comments
    SE20DJHM3/I Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
    Current - Average Rectified (Io) 3.9A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 20A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 3µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr 25µA @ 600V
    Capacitance @ Vr, F 150pF @ 4V, 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
    Supplier Device Package TO-263AC (SMPD)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C