SF1002GHC0G
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SF1002GHC0G
SF1002GHC0G
Part Number
SF1002GHC0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 100V 10A TO220AB
Data sheet
SF1002GHC0G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SF1002GHC0G
Comments
    SF1002GHC0G Specifications
    PackageTube
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-3
    Capacitance @ Vr, F70pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-220AB
    Reverse Recovery Time (trr)35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975 mV @ 5 A