SFS1002GHMNG
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SFS1002GHMNG
SFS1002GHMNG
Part Number
SFS1002GHMNG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE GEN PURP 100V 10A TO263AB
Data sheet
SFS1002GHMNG.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SFS1002GHMNG
Comments
    SFS1002GHMNG Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Capacitance @ Vr, F70pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)35 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr1 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975 mV @ 5 A