SFT17GHA0G.pdf
| Package | Tape & Box (TB) |
|---|---|
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TS-1 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 500 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 500 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 1 A |