SGL41-60-E3/1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SGL41-60-E3/1
SGL41-60-E3/1
Part Number
SGL41-60-E3/1
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB
Data sheet
SGL41-60-E3/1.pdf
Delivery Services
SGL41-60-E3/1
Comments
    SGL41-60-E3/1 Specifications
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Package / CaseDO-213AB, MELF
    Capacitance @ Vr, F80pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageGL41 (DO-213AB)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr500 µA @ 60 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V
    Current - Average Rectified (Io)1A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700 mV @ 1 A