SRAS20150HMNG
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SRAS20150HMNG
SRAS20150HMNG
Part Number
SRAS20150HMNG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 20A TO263AB
Data sheet
SRAS20150HMNG.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SRAS20150HMNG
Comments
    SRAS20150HMNG Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-263AB (D²PAK)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 150 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V
    Current - Average Rectified (Io)20A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.02 V @ 20 A