SRP600J-E3/54
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SRP600J-E3/54
SRP600J-E3/54
Part Number
SRP600J-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE GEN PURP 600V 6A P600
Data sheet
SRP600J-E3/54.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SRP600J-E3/54
Comments
    SRP600J-E3/54 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseP600, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageP600
    Reverse Recovery Time (trr)200 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 600 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V
    Current - Average Rectified (Io)6A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 125°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 6 A