SS1010-F1-0000HF
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SS1010-F1-0000HF
SS1010-F1-0000HF
Part Number
SS1010-F1-0000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DO214AB
Data sheet
SS1010-F1-0000HF.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SS1010-F1-0000HF
Comments
    SS1010-F1-0000HF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-214AB (SMC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850 mV @ 8 A