SS10P4-E3/86A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SS10P4-E3/86A
SS10P4-E3/86A
Part Number
SS10P4-E3/86A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A
Data sheet
SS10P4-E3/86A.pdf
Delivery Services
SS10P4-E3/86A
Comments
    SS10P4-E3/86A Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SerieseSMP®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
    Capacitance @ Vr, F750pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr800 µA @ 40 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If560 mV @ 10 A