SS10PH10-M3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes-Rectifiers-Single
SS10PH10-M3/87A
SS10PH10-M3/87A
Part Number
SS10PH10-M3/87A
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Data sheet
SS10PH10-M3/87A.pdf
Delivery Services
SS10PH10-M3/87A
Comments
    SS10PH10-M3/87A Specifications
    Part Status Active
    Diode Type Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880mV @ 10A
    Speed Fast Recovery =< 500ns,=""> 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 100V
    Capacitance @ Vr, F 270pF @ 4V, 1MHz
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C