SS10PH10HM3/87A
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Rectifiers - Single
SS10PH10HM3/87A
SS10PH10HM3/87A
Part Number
SS10PH10HM3/87A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277A
Data sheet
SS10PH10HM3/87A.pdf
Delivery Services
SS10PH10HM3/87A
Comments
    SS10PH10HM3/87A Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SerieseSMP®
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
    Capacitance @ Vr, F270pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device PackageTO-277A (SMPC)
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)10A
    Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880 mV @ 10 A